Komentáře

1 Katka Katka | 18. července 2017 v 20:00 | Reagovat

Veľmi dobré a znalé histórie zhodnotenie. Samozrejme madari a ich autori si dodnes neodpustia interpretáciu histórie v súlade so svojim zbožným želaní. Madarsko -Uhorsko napríklad. Vždy boli schopní podraziť aj vlastného kráľa/Rákoci/ a spojiť sa aj s nepriateľmi monarchie- turkami ak by im mali plynúť z toho výhody. V roku 1848 za madarského povstania boli schopní vraždiť príslušníkov iných národností, ktorí sa postavili na stranu svojho cisára. Napriek zrade a vierolomnosti týchto martýrov monarchie vyhlasovali za zradcov národa. Po roku 1938 po viedenskej arbitráži ich besnenie na zabratých územiach pokračovalo. Ked sa nič iné nedá aspoň prekrúcajú dejiny

2 Petra Hartlová Petra Hartlová | E-mail | 21. srpna 2018 v 15:56 | Reagovat

Dobrý den, chtěla jsem vás poprosit o doporučení knihy o životě Sisi. Moje dcerka 12 let je jí naprosto okouzlená a společně se chceme vydat na místa s ní spojená. Dobrá kniha by určitě potěšila.
Děkuji
PH

3 Autorka Autorka | 21. srpna 2018 v 21:44 | Reagovat

Dobrý večer, tím nejlepším, co bylo o Sisi dosud napsáno, je kniha "Alžběta. Císařovna proti své vůli" od Brigitte Hamannové. Velmi dobrá je rovněž Cortiho "Alžběta. Zvláštní žena", ačkoli jde o starší práci, která (v souladu s pozitivistickýcm přístupem) spíše popisuje, než hodnotí. Zajímavé jsou i knihy od Gabriely Praschl-Bichlerové, jsou ovšem vhodné pro čtenáře, co o Alžbětě něco ví, protože autorka je do Habsburků zamilovaná a tudíž její interpretace nejsou objektivní (patrně i díky tomu jí potomci slavného rodu poskytli korespondenci, která je dalším badatelům neznámá). Velmi kouzelná je kniha "Tajemství císařovniny krásy" od Jutty Welmannové, a i když ne všechno, co je v knize uvedeno, je úplně přesné, stojí za přečtení, protože je krásně udělaná. V roce 2016 vyšla kniha "Císařovna Sisi a její milovaná místa" Katrin Unterreinerové, kde autorka popisuje Alžbětin vztah k Solné komoře a píše o jejích výletech do okolí.

Postava Sisi je velmi známá a velmi oblíbená, ale její obliba často pramení z neznalosti a povrchních informací, které na náš chrlí turistické cíle s ní spojené. Nebuďte proto zklamané, až před Vámi vyvstane nikoli kouzelná princezna, ukázková krasavice a obdivovaná císařovna, ale výstřední a v mnoha směrech problematická osobnost :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.